Vítejte na stránkách klubu krátkosrstý ohař ČR

Připravované akce

Memoriál Milana Novotného 2013
Přidáno - 14.04.2014 (19:17:32)
Ve spolupráci s OMS Mladá Boleslav, zejména s předsedou OMS Františkem Valachem a předsedou KK OMS Mgr. Miroslavem Drahotou připravil náš klub letošní MMN v netradičním říjnovém termínu.
Původně byl plánován zářijový termín v Teplicích, ale s ohledem na termín oslav 20. výročí založení klubu na Slovensku byl přesunut termín, a potom následně i místo. Původní pořadatelé v tomto termínu nebyli schopni MMN připravit.

Již po šestnácté se konal MMN s možností zadání titulů CACIT a CACT.
Byly vybrány vhodné terény pro polní i vodní práci a zabezpečen dostatek cen pro vůdce.
Na letošním MMN na rozdíl od jiných akcí s možným zadáním titulu CACIT nemusela být vypuštěna uměle odchovaná zvěř, což jednak řád zakazuje / bohužel se to běžně děje i při vrcholných všestranných akcích /, ale i výkony psů jsou určitě na divoké zvěři kvalitnější. Sice psi se nedostanou do zvěře během 10-15 minut, ale jak prokázal letošní ročník, pokud mají vůli zvěř vyhledat, tak se to kvalitnímu ohaři povede i s tečkou v podobě pro ohaře hlavní vlohy – vystavení. Samozřejmě nemohou se zkoušet zbytečné discipliny jako na VZ.

Na původní počet 10 přihlášených psů se dostavilo se 7- mezi nimi jeden ze Slovenska.
Sbor rozhodčích posuzoval ve složení: Ing. Václav Vlasák, Jiří Drábek a Václav Charvát.
V sobotu odpoledne proběhla přehlídka exteriéru. Zde většina přítomných ohařů získala známku výborná. V neděli potom proběhly samotné zkoušky v poli a na vodě. Sbor rozhodčích viděl pěkná hledání, výborná vystavení, velmi dobrou poslušnost. Po dvou kolech hledání v poli se účastníci přesunuli na vodní práci. Kromě feny MOK všichni účastníci tuto splnili na výbornou. Ve výborném vodním reviru v MS Čachovice, jsme viděli i dvě špičkové práce, které by při IKP nebo Kleemannovi byly ohodnoceny určitě známkou 4h. Psi NKO Aeneas Fons Vitae a Hip z Ouhelí vyučovali, jak vodní práce má vypadat. Hip z Ouhelí dostal úplně na závěr prostor, kde prokázal v dobře zazvěřeném revíru svou vysokou kvalitu.

V tu chvíli mě trochu mrzelo, že jsme neměli vrtulník nebo alespoň rogallo, a nenatočili výukový materiál pro tvůrce zkušebních řádů.

Obstálo všech 7 ohařů. Šest v první ceně a jeden ve druhé ceně.
Vyvrcholením, které rozhodlo v sobotní pozdní odpoledne o zadání titulů bylo přehlídkové hledání – schausuche. Do něj postoupily dvě feny s plným počtem bodů. Obě feny začaly výborně hledat, při práci se nerušily. Hned v 1 minutě pozdější vítězka vystavila zajíce, vyčkala příchodu vůdce, krátce postoupila a po vyběhnutí zajíce ulehla. Tento okamžik jakoby ji nastartoval ke špičkovému, ale ukázněnému výkonu. Ještě lépe než v předchozím průběhu zvedla hlavu a přidala na razanci. Bez ovlivňování vůdce prokázala dokonalý systém, umocněný otáčkami proti větru předčila dále svoji konkurentku. Na druhé straně i poražená finalistka předvedla
výbornou práci. Oba vůdce chválím, že vědí o čem přehlídkové hledání je. Oba jsou mladší ročníky a jsou příslibem pro další propagaci ohařů.

Titul CACIT nebyl zadán, protože vítězka, ale ani druhá fena v pořadí nepřišli do kontaktu s živou vodní zvěří.

Celkové výsledky MMN 2012:
1/ Asina od Spikalských lip, NKO, V 1, BOB, BIS, I.cena 136 bodů, CACT vedoucí Lumír Růžička, Spikaly
2/ Cora zo Šurianského kopca, NKO, VD, I.cena 136 bodů, res.CACT, vedoucí Radek Dufek, Bojanovice
3/ Rafael z Vtelenských polí , NKO, V 2,I.cena 133 bodů , vedoucí Mgr. Miroslav Drahota
4/ Hip z Ouhelí, NKO, VD, I.cena 133 bodů vedoucí Vladimír Dufek, Davle
5/ Aeneas Fons Vitae, NKO, V 1 , 1.cena 133 bodů vedoucí Dominika Pilbauerová, Praha
6/ Basco ze Šaratických zřídel, NKO, VD, I.cena 129 bodů, vedoucí MUDr.František Karpat
7/ Vadaszfai Gyongy, MOK, V 1, II.cena, 131 bodů / práce na vodě II.c. / vedoucí Petra Gbelska, Bratislava - Slovensko

Věřím, že příští ročník, který se bude konat v okrese Brno -venkov,
v osvědčených Těšanech bude stejně pěknou oslavou práce polní a vodní práce ohařů, jako ročník letošní.

V Jizerním Vtelně dne 26.10.2013 Ing. Václav Vlasák