Mezinárodní přehlídka chovných psů - Mnichov - 18.7.2010
Přidáno - 28.07.2010 (11:25:34)

V krásném prostředí Hlavní střelecké společnosti v Mnichově – Sendlingu (jižní část Mnichova) se konala dne 18.07.2010 Mezinárodní přehlídka chovných psů pořádaných Bavorským klubem krátkosrstých ohařů.

O jejím mimořádném významu svědčí, že přehlídce byli přítomni všichni významní funkcionáři myslivecké i nemyslivecké kynologie z celého Německa. Především prezident VHD (obdoba naší ČMKU), Prof. Dr.Peter Friedrich, prezident JGHV (spolku pro pracovní lovecké psy) Werner Horstkotter, prezident Bavorského loveckého svazu Prof. Dr. Jurgen Vocke. Podle funkcí dvou naposledy jmenovaných lze vyčíst určité odlišnosti od naší organizace lovecké kynologie.

Samozřejmě byli zastoupeni vrcholní představitelé Světového klubu NKO. Prezident Prof. Herbert Lemmer z Německa , dále viceprezidenti René Gerlet z Francie a Dieter Kowarowski. Organizátorem této špičkové kynologické, ale i společenské akce na vysoké úrovni, byl Dieter Wohlert – prezident Bavorského klubu NKO. Přehlídka byla uspořádána při příležitosti 110. výročí založení Bavorského klubu NKO.

Mezi hosty dále byli např. paní Kiefrová- manželka bývalého prezidenta Světového a německého klubu, Janos Eppel - předseda Maďarského klubu NKO, téměř celé předsednictvo spolkového klubu v Německu např. viceprezident Německého spolkové klubu pan Wolfgang Casper, vedoucí plemenné knihy pan Michael Hammerer (v Německu vydává průkazy původu spolkový klub na rozdíl od nás) a pokladník pan Franz Penker.

Na přehlídku bylo přihlášeno 55 chovných psů NKO z různých klubů v Německu od severu z Wesser –Ems na jih po Niederbayern. Ze západu od Artland-Emsland na východ po Franken. Zde se musím zmínit, že v Německu v současné době funguje 38 klubů zastřešených Německým spolkovým klubem. V těchto klubech je celkem téměř 6 900 členů. Největší klub Westfalen má 502 členů, nejmenší klub v Německu Mecklenburg – Vorprommen 56 členů. Pořadatelský Bavorský klub má 255 členů. Každý z těchto klubů pořádá každoročně téměř všechny typy zkoušek, včetně klubových výstav důležitých pro chovnost a sledování dědičnosti.

Kromě toho také chovní psi ze Švýcarska, Rakouska, USA a České republiky.

V neděli ráno přesně 9,00 hod. 16 trubačů oblečených v bavorských krojích přivítalo účastníky a návštěvníky této velkolepé přehlídky. Mezi návštěvníky bylo alespoň 20 kraťasářů z České republiky. Tento počet mě velice potěšil.

Poté v historickém sále společnosti, mimochodem nádherně rekonstruovaném, zahájil Dieter Wohlert přehlídku. Následovaly projevy všech výše uvedených funkcionářů kynologie, myslivecké kynologie i Světového klubu NKO. Všichni účastníci slavnostního zahájení byli uvítáni typickou bavorskou bílou klobásou s preclíkem.

Sobotní večer před přehlídkou pršelo a citelně se ochladilo, čímž se vytvořily optimální podmínky pro přehlídku. Na přehlídce se psi neposuzují, každý si může udělat vlastní úsudek. Vybraný kvalifikovaný rozhodčí pouze komentuje původ, pracovní schopnosti i dosažené výstavní výsledky. Na Mnichovské přehlídce tuto poctu dostal Andreas Thomschke – předseda klubu Sudwest. Byl výborně připraven. Jeho komentář byl vyčerpávající i poučný.
Byl jsem zvědav, a nejen já, jak chovní psi, které jsem již částečně viděl na různých akcích v minulých letech budou konkurenceschopní se psy, které známe z fotografií mezi chovnými na webových stránkách www.deutsch-kurzhaar.de, případně které neznáme. Byl jsem napjatý, jak v této konkurenci obstojí čtyři ohaři přihlášení z České republiky a to:

1/ Brok z Kounického potoka, majitel Milan Knotek
2/ Odin z Knollovy školy, majitel Milan Knotek
3/ Trix ze Štípek, majitel Martina Rymerová
4/ Atari Jasénky, majitel Martina Rymerová

Naši psi se prezentovali ve veliké konkurenci výborně. I pan rozhodčí Thomschke měl pro ně velká slova uznání. V mých očích se zařadili všichni do lepší poloviny prezentovaných. Jako poslední z našich s číslem 45 nastoupil ve výborné kondici a výborně, způsobem jemu vlastním, se prezentoval z i našich výstav dobře známý Atari Jasénky. Po jeho předvedení velmi dlouhotrvající potlesk znamenal velké uznání přítomných odborníků.

Asi ve 14,00 hodin byla přehlídka ukončena, ještě dlouho po ní jsme v zahradní restauraci zdejšího podniku probírali předvedené psy v českém kroužku.

Myslím, že tato krásná přehlídka rozšířila naše obzory. Již se těším na další velkou poučnou akci. Na Kleemannovy zkoušky v září do Zistersdorfu v Rakousku.

V Jizerním Vtelně dne 23.07.2010

Ing. Václav Vlasák