MS FT 2013 Srbsko
Přidáno - 13.02.2013 (21:38:20)

Mistrovství světa NKO v Jarním Field Trialu v Srbsku

Ve dnech 26.03.2013 a 27.03.2013 uspořádal srbský klub NKO, přesný název v Srbštině zní- Klub za NKD Ptičare Serbije, Mistrovství světa NKO v Jarním Field Trialu solo. Soutěž se konala v jihovýchodní části Srbska v Niši a jejím okolí. Asi nikde dosud jsem neviděl lépe zazvěřené revíry koroptví zvěří, i když jsem projel za posledních 15 let při příležitosti této soutěže téměř celou Evropu. Tradiční jarní soutěž pod patronátem světového klubu NKO, proběhla za účasti prezidenta Světového klubu NKO Prof. Herberta Lemmera. Dostavilo se 43 účastníků z patnácti zemí. Posuzovali rozhodčí z devíti evropských zemí.

Českou republiku reprezentovali dva němečtí krátkosrstí ohaři - Keira od Řeky Lomnice, vedená Ing. Ladislavem Kopsou z Prahy a pes Rio vedený Miroslavem Kalíkem z Královic u Slaného. V konkurenci profesionálních vůdců a jejich špičkových kraťasů předvedli první den oba vůdci se svými NKO důstojné výkony, byť se neumístili.

Fena Keira předvedla pěkné hledání. Měla však smůlu, když asi v polovině zkušební doby pomocný rozhodčí vyplašil koroptev mimo prostor, kde fena předtím hledala. Pes Rio na základě výborného hledání v základní době, kde nepřišel v dešti na zvěř, dostal od rozhodčích tříminutový doběh, ale vystavit v něm přelétlou koroptev bylo již nad jeho síly.

Druhý den ve středu ráno přišla sněhová nadílka, po které pořadatelé odložili druhý den soutěže nejprve na odpoledne, a poté ve 13, 00 hodin společně se sborem rozhodčích soutěž zrušili. Přítomni zástupci ve Světovém klubu nakonec rozhodli, že výsledky prvního jsou výsledky konečné.

Výsledky 26.03.2013- a tedy i celkové:

1-2 Govinco del Rade Savič výborně 1 vůdce Rade Savič, Srbsko bodů 8

1-2 Apache Azul Rioseco výborně 1 vůdce Juan.M. Quereda, ESP bodů 8

3-4 Brown Male velmi dobře 1 vůdce Žile Dordevič, Řecko bodů 5

3-4 Best del Rade Savič velmi dobře 1 vůdce Rade Savič, Srbsko bodů 5

5 Ecija-Brig. Pradelinnensis velmi dobře 2 vůdce Andre Fusillier, Francie bodů 5

6 Dennis velmi dobře 2 vůdce Cezare Venturelli, Itálie bodů 5

7 Djinn du Pied du Mond dobře vůdce Viktor Antonov, Bulharsko body 2

8 Tar od Heraka C.Q.N. vůdce Hari Herak, Chorvatsko

Mistrem světa ve družstvech stalo zásluhou dvou bodujících NKO Srbsko. Oba psy vedl Rade Savič, jehož chovná stanice je známá i v ČR. V seznamu našich chovných psů jsou dva psi z této špičkové chovné stanice trialových NKO.

Dva dny před MS NKO, dne 24.03.2013 se konala ve stejných revírech nejvýznamnější jarní trialová soutěž pro kontinentální ohaře Evropský pohár – Europa Cup, která byla pořádána komisí pro kontinentální ohaře FCI ve spolupráci se Srbským kynologickým svazem. Zde se zúčastnilo 58 ohařů ze 17 zemí Evropy, včetně tří ohařů z ČR. Vedle výše uvedených NKO Keiry od Řeky Lomnice a Ria byl třetím NDLO Duro vedený Miroslavem Kalíkem. Zde obstálo 13 ohařů. Čtyři nejlepší se utkali v baráži. Mistrem Evropy na základě výsledku baráže se stal vynikající šestiletý NKO - italský chovný pes Pablo Pradellinensis, kterého vedl jeho chovatel Dr.Fernando Capelli . Vicemistrem francouzský ohař Daffy du Pied du Mond, vedený Hari Herakem z Chorvatska, kterého jsme mohli vídat i v ČR před předloni s vůdcem Miroslavem Kalíkem. V družstvech zvítězilo Švédsko, za které dvakrát bodoval matador Tommy Wingren.

Příští rok se MS NKO i Evropský pohár konají koncem března v Itálii- Tolaře, blízko Ligurského moře.

Ing. Václav Vlasák

MS FT 2013 Srbsko