Dny německého krátkosrstého ohaře na Slovensku
Přidáno - 17.09.2013 (22:18:41)

Ve dnech 13 až 15. 9. 2013 se členové našeho klubu zúčastnili významné mezinárodní kynologické akce. V obci Polný Kesov a v okolních honitbách proběhly Dny německého krátkosrstého ohaře, uspořádané k 20. výročí založení samostatného klubu chovatelů NKO na Slovensku. Společně s námi se zúčastnili kynologové z pořádající země, dále z Německa, Maďarska, Polska a Chorvatska. Pro řadu účastníků to byl ostrý test výkonnosti jejich psů před vrcholem sezony „kraťasářů“ IKP v Čejkovicích.

Během těchto dní proběhla Speciální klubová výstava se zadáním titulů CAC a res. CAC a soutěž NKO v polní a vodní práci podle zkušebního řádu IKP se zadáním titulů CACIT, res. CACIT a CACT a res. CACT.

Jedná se o mimořádně náročnou soutěž kladoucí vysoké nároky na práci psů. Aby pes obstál, musí podat výkon ve všech disciplínách hodnocený minimálně známkou 3. Jen jedna 3 ve většině hodnocení posouvá psa do 2 ceny.

Vodní práce proběhly na slepých ramenech Váhu nebo na rybnících ve velice náročném terénu. Na stopu kachny psi narazili až po přeplavání volné hladiny v rákosí na druhém břehu, který byl vzdálen 50 až 70 m.

Polní práce se zkoušela v řepě a jetelině. Každý pes měl možnost prokázat svoje schopnosti většinou na koroptví zvěři. Po celodenním dešti byla práce v řepě i pro vůdce fyzicky hodně náročná, naopak v ideálně vzrostlé jetelině mohli psi ukázat svůj um v plném rozsahu.

Na nedělní závěrečnou baráž již svítilo slunce a pozorovat vybrané nejlepší psi bylo pro účastníky krásnou podívanou. To, že nakonec vyhrála fena Kiara z Dubovských luhou vedená dlouholetým předsedou slovenského klubu Josefem Jursou bylo více než symbolické.

Ze třech zástupců našeho klubu se vynikajícím způsobem prezentovala fena Aida spod Agátov vedená Stanislavem Šafářem. Na výstavě do poslední chvíle bojovala o celkové vítězství a v samotné soutěži získala plný počet bodů. Je potřeba zdůraznit, že tento vůdce a zároveň předseda našeho klubu se musel věnovat také „bafuňářským“ povinnostem, při kterých propagoval a reprezentoval náš klub.

Neztratili se ani naši další dva zástupci Cid od Dvorčanského potoka vedený Pavlem Vachem a Keira od Řeky Lomnice vedená Ladislavem Kopsou. Jedinou černou kaňkou byl úhyn nadějného psa Jaga z Býchorska den před soutěží po srážce s automobilem.

Celé tři dny i přes sobotní vytrvalý déšť proběhly v přátelské atmosféře. Na sobotní slavnostní recepci, kde také proběhlo ocenění všech, kteří se na chovu NKO na Slovensku podíleli a nebo stále podílejí jsme spořádali od sponzorů soutěže věnovaného jelena, kterého jsme zalévali vynikajícím vínem z místních vinic.

Na tento večer, který se protáhl do hodně pozdních nebo spíše ranních hodin budou všichni jistě dlouho vzpomínat. Cimbálová hudba, která provázela celý večer nám bude ještě dlouho znít v uších.

Ladislav Kopsa

Slovensko - Polný Kesov