Týden kontinentálních ohařů v ČR
Přidáno - 21.05.2008 (22:18:20)

Týden kontinentálních ohařů v České republice
Česká republika je velmocí s dlouhou tradicí v pořádání náročných všestranných zkoušek ohařů, včetně mezinárodních, a mezi nimi je rozhodně vrcholnou všestrannou soutěží Memoriál Karla Podhajského.  Zde se snoubí nároky na ohaře v polní, vodní i lesní práci. A výkony, které jsou vyžadovány nejsou až tak vysoké jako u barváře na pobarvené stopě, retrívra ve vodě nebo ohaře při Field Trialu. Je však nutné říci, že všestranná zkouška pro ohaře je uznávána FCI jako zkouška s možností zadání titulu CACIT (stejně tak je uznávána zkouška z polní a vodní práce a dále polní zkoušky Field Trial – v podobě jarního, letního a podzimního FT).

Ohař je však určen hlavně pro vyhledávání a vystavování zvěře, vlastně by měl být správně nazýván stavěcím psem. Právě typickou a jedinečnou zkouškou z polní práce s možností zadání titulu CACIT je Field Trial. Dá se říci, že v této oblasti zkoušek pro kontinentální ohaře Česká republika není na předním místě ve světě ani v Evropě. Naši kontinentální ohaři dlouhodobě přizpůsobení požadavku na všestrannost bohužel ani při výborném výcviku nejsou schopni konkurovat nejlepším.

Field Trialy pro kontinentální ohaře se začaly v Česku pořádat asi před patnácti lety. Postupně, ale ne tak rychle a s takovou důležitostí, která jim určitě z hlediska chovu náleží, získávají na popularitě. Na propagaci FT různých druhů pro kontinentální ohaře se podílejí zejména:
Kluby bretaňských ohařů, Klub krátkosrstý ohař, Klub chovatelů českých fousků, hlavně jeho středočeská pobočka, ale také Pointer a Setter club. Často se FT pořádají ve spolupráci těchto klubů.

Na mezinárodní FT jsou zváni v posledních deseti letech špičkoví zahraniční rozhodčí, často členové komise pro kontinentální ohaře FCI, kteří šíří povědomost trialech v Česku v zahraničí. Když jsem v roce 2005 požádal při zasedání komise FCI v Chateau Landon ve Francii o možnost uspořádání Evropského poháru kontinentálních ohařů v České republice v roce 2008, byla většina členů komise již empiricky seznámena s našimi možnostmi. Na zasedání v Zadaru roce 2006 byl Evropský pohár pro rok 2008 přidělen do České republiky a na zasedání v Udine -březnu 2007 již byly schváleny propozice.
Dále bylo dohodnuto ve Světovém klubu NKO, že v rámci tohoto týdne proběhne dvoudenní MS NKO v Jarním FT. S výborem KCHČF bylo v roce 2006 projednáno jednodenní MS ČF v JFT (pokud není založen světový klub plemene o pořádání rozhoduje klub v zemi původu a ne FCI jak se mylně občas někdo domnívá z nedostatku znalostí). Stejně tak s klubem výmarských ohařů. Bylo dohodnuto, že v rámci tohoto svátku kontinentálních ohařů, poprvé v historii proběhne Excellent Trial a také Czech Open – otevřené mistrovství České republiky kontinentálních ohařů.

Vše co bylo naplánováno jsme realizovali v týdnu od 14. do 20, dubna 2008 na Mladoboleslavsku a Nymbursku. Centrem soutěží se stal Hotel „Na statku"  v Nepřevázce a celé jeho zázemí.  Za týden bylo přihlášeno téměř 300 startů kontinentálních ohařů.
Na FT posuzovali rozhodčí z Itálie, Portugalska, Švýcarska, Holandska, Chorvatska, Španělska, Slovenska a samozřejmě také České republiky, kteří měli možnost dále rozvinout své znalosti a schopnosti v týmech největších špiček rozhodčích pro FT.
Vrcholné mezinárodní účasti byly na MS NKO, kde startovala národní družstva z dvanácti zemí. Dále na Evropském poháru se zúčastnilo 14 národních družstev, včetně družstva USA.
Tuto špičkovou událost jak sportovně, tak společensky završila svou schůzí dne 17.04.2008 v podvečer Komise pro kontinentální ohaře FCI, která kromě jiného konstatovala, že svátek ohařů v Česku je řádně připraven a má vysokou úroveň. Vysoce kladně byla hodnocena prezentace našeho jediného národního plemene ohařů při MS ČF, ale také výstava o vývoji plemene a jeho úrovni v Čechách i jeho rozmachu v zahraničí. Kromě jiného zde byla nastolena otázka, která je aktuální i u nás. A sice kvalifikační předpoklady rozhodčích pro posuzování polní práce a to nejen na FT.

Nyní chronologicky jak akce probíhaly:
1) 14.04.2008 Mistrovství světa německých krátkosrstých ohařů v JFT – první den
2) 15.04.2008 Mistrovství světa německých krátkosrstých ohařů v JFT – druhý den
3) 16.04.2008 Mistrovství světa českých fousků v JFT
4) 17.04.2008 Czech Open kontinentálních ohařů v JFT
5) 18.04.2008 Evropský pohár kontinentálních ohařů v JFT
6) 19.04.2008 Excellent FT
7) 20.04.2008 Mistrovství světa výmarských ohařů v JFT

Co říci závěrem?
Týden pro kontinentální ohaře určitě dobře prezentoval Českou republiku a českou kynologii zahraničním účastníkům. Je vidět, že v oblasti přípravy našich ohařů na FT jsou veliké rezervy a ani ti nejlepší se nevyrovnají zahraniční špičce. Pro mě osobně největším zadostiučiněním je rychle stoupající zájem našich kynologů o tento typ zkoušek, pro ohaře a jeho chov z hlediska výkonu nejdůležitějších. Cíl, kteří si pořadatelé vytýčili byl splněn. Field Trialy s nejlepšími kontinentálními ohaři a nejlepšími rozhodčími byly uspořádány v České republice. Poprvé v historii byl uspořádán podnik jedné z komisí FCI v České republice – Evropský pohár kontinentálních ohařů.
Česká kynologická veřejnost měla možnost se seznámit s těmito zkouškami zblízka. Kdo se chtěl v této oblasti zdokonalit měl tu nejlepší možnost. Škoda, že ne všichni ji využili.

V Jizerním Vtelně dne 12.05.2008 Ing. Václav Vlasák

Souhrn výsledků soutěží v Jarním Field Trialu – Týden pro kontinentální ohaře
14.-20.04.2008

Vysvětlivky k hodnocení: excellent – výborně, tres bon – velmi dobře, bon - dobře