Zemřel Luděk Müller
Přidáno - 13.07.2018 (16:16:42)

Zemřel Luděk Müller

Včera, dne 12. července 2018 náhle zemřel ve věku 61 let pan Luděk Müller.

Luděk byl elitní český kynolog a výborný myslivec.

Poprvé jsme se viděli na MFV v roce 1987 v Ostravě, kde předváděl na tehdejší dobu nádhernou hnědou běloušku Stela z Hoferova dvora. Ta se stala prvním pilířem chovné stanice ze Śtípek. Luděk jako první z chovatelů NKO využil otevřené hranice po roce 1989. Opakovaně Stelu nakryl psem Arco v. d. Sieben Brunnen. S jejich synem Kenny ze Štípek poprvé vyhrál v roce 1994 v Kladrubech nad Labem MRK.  Jeho sestry Joli a Kima navázaly na svoji matku Stelu z Hoferova dvora a z Luďka se rázem stal v česku nejúspěšnější chovatel poslední dekády minulého století, každoročně produkující krásné a pracovité NKO. Kdo z kraťasářů před 20 lety by neznal jména Marko, Salgo, Sid, Atos, Cedra, Cira a řadu dalších odchovánků ze Štípek, ten nebyl v obraze. V chovatelském úsilí pokračoval až do dnešní doby. Určitě je namístě vyjmenovat krásné a šikovné jedince – možná zlomek z nich: Hera, Nougad, Tor, Trix, Trixie, Polly, Gert, trochu přeskočím řadu, na jejímž konci jsou Marley a Quesa.

Byl výborným cvičitelem ohařů. Třikrát vyhrál MRK – Keny ze Štípek, Ataman Duma Kazana a KS Marley ze Śtípek. Mnohokrát se úspěšně zúčastnil MKP, vítězství se bohužel nedočkal. Dobře pamatuji většinu psů, se kterými se zúčastnil této prestižní akce - Car od Jiříků, Nikola Zahrádky, Salgo ze Štípek, Atos ze Štípek, Ataman Duma Kazana, Gert ze Śtípek, KS Marley ze Śtípek, Quesa ze Śtípek.

Z výčtu cvičitelských úspěchů je vidět, že neprezentoval pouze psy z vlastní chovné stanice. Mezi nimi byl jeho nejoblíbenější pes Ataman Duma Kazana. Za zmínku také stojí, že se psem Or z Jeklíku vyhrál celostátní speciální výstavu NKO ve Slavkově u Brna v roce 1996 (Or byl synem Cara od Jiříků).

Několikrát se mu podařilo vyhrát MMN - Filo Plameni Pas, Marley ze Štípek,Velvet z Ochotnijskeho dvora. Stal se i vítězem MFV.

Jako jeden z prvních kraťasářů v našem státě pochopil, že k potvrzení úrovně chovu patří účast na prestižních akcích jako jsou IKP a Kleemannovy zkoušky. Pokud si dobře vzpomínám, psi Atos, Nougad, Tor, Gert a Marley (ten byl prezentován M. Kretkem), stejně tak Ataman Duma Kazana byli předvedeni na IKP. KS Gert a KS Marley úspěšně na Kleemannových zkouškách.

Luděk nebyl pouze chovatel a cvičitel. Dlouhá léta byl členem kynologické komise ČMMJ a předsedou kynologické komise OMS Opava. Od roku 2007 dosud také hlavním poradcem chovu našeho klubu krátkosrstý ohař ČR.

Byl neúnavným organizátorem zkoušek jako MRK, MKP, ale v posledních letech také duší akce každoročně pořádané na Opavsku -  Memoriálu  Jitky Hromadové.

Byl vysoce kvalifikovaný rozhodčí pro výkon ohařů, jak pro lovecké zkoušky ( ZV – VZ), tak pro FT. Stejně tak byl výborným rozhodčím pro exteríér skupiny VII. FCI  a skupiny IV. FCI. Práci i exteríéru opravdu rozuměl.

Lidé odcházejí, ale jejich dobrá práce zůstává.

Buď čest památce Luďka Müllera!

V Jizerním Vtelně 13. 07. 2018

Ing. Václav Vlasák