Memoriál Jitky Hromadové
Přidáno - 04.08.2009 (14:17:00)

Na počest významné chovatelky NKO uspořádal ve dnech 1. - 2. 8. 2009 OMS Opava I. ročník memoriálu Jitky Hromadové - lesní a speciální vodní zkoušky ohařů. Zkoušky se konaly v honitbách mysliveckých sdružení Háj Jilešovice, Hrabyně-Smolkov a Bohuslavice. Na nástupu byla k vidění pestrá paleta plemen ohařů - NKO,  pudlpointři, malý munsterlandský ohař, maďarský ohař drátosrstý a krátkosrstý a čeští fousci. I přes velice teplé počasí psi podávali výborné a velice vyrovnané výkony.
Vítězem prvního ročníku se stal pes MOK Atac z Bohumínské mokřiny, vůdce Jaroslav Trejbal. Druhé místo obsadil pes NKO Fllo Plameni Pas, vůdce Luděk Müller, tato dvojice si odnesla i ocenění za nejlepší lesní práci a třetí místo patřilo psu NKO Kingovi z Bohumínských bažin, vůdce Petr Volný. Ocenění za nejlepší vodní práci patřila Cimberley ze Štípek s vůdcem Mgr. Michaelem Kretkem.
další pořadí:
4. Hardy z Koblova, ČF, Sikora Josef, 330 b., I. c.
5. Deny ze Slezska, MOD, Zajícová Ludmila, 329 b., I. c.
6. Cimberley ze Štípek, NKO, Mgr. Michael Kretek, 327 b., I. c.
7. Argo od Jemčických dubů, ČF, Martin Rusek, 326 b., I. c.
8. Ida ze Strážištských lesů, PP, Ladislav Řepka, 324 b., I. c.
9. Bianka Bohdaneč, MOK, MVDr. Petr Špánek, 322 b., I. c.
10. Chvat ze Strážištských lesů, PP, Oldřich Rajský, 317 b., I. c.
11. Ataman Duma Kazana, NKO, Luděk Müller, 328 b., II. c.
12. Pard ze Záveské ovčárny, NKO, Libor Sedlák, 327 b., II. c.
13. Cerola z Kusalova chovu, ČF, Josef Kusala, 331 b., II. c.
14. Elba ze Štípek, NKO, Josef Věntus, 304 b., II. c.
15. Uny z Otmického polesí, MMO, Martin Hanke, 228 b., II. c.
16. Avar od Kamenného rohu, NKO, Jan Matějek, bez ceny
17. Rody od Krále z Brusnice, ČF, MUDr. Josef Sklenář, bez ceny

Příští ročník memoriálu bude pořádat Klub krátkosrstý ohař ve spolupráci s OMS Opava.

Fotogalerie z průběhu memoriálu

Na závěr úryvek z propozic a vzpomínka na výbornou chovatelku NKO Jitku Hromadovou. (propozice i s fotkama účastníků - pod článkem a fotografiemi úspěšných účastníků)

Kdo byla tato žena, na jejíž počest se koná memoriál – lesní a speciální vodní zkoušky krátkosrstých ohařů?
Ti starší si ji ještě pamatují z různých kynologických akcí v celoreublikovém měřítku, jak ze zkoušek z výkonu, zkoušek norníků, tak z výstav psů mysliveckých plemen. Jen pro úplnost si pojďme ve stručnosti říct, jak probíhal život této velmi skromné, úspěšné, nadané a v neposlední řadě velmi krásné ženy.
Jitka Hromadová se narodila v roce 1912 v Praze. Za první republiky se provdalal za JUDr. Hynka Hromadu, advokáta z Bratislavy, rodáka z jižní Moravy, který byl jejím celožitovním partnerem. Dá se říct, že v myslivecké kynologické rodině naší poválečné éry byla tato dvojice nepřehlédnutelná. Málkdo také ví, že paní Hromadová byla mistryní Slovenska v brokové střelbě. Válka a poválečná doba si také zahrála s osudem Jitky Hromadové, ale říká se, že vše špatné je pro něco deobré. A to dobré bylo, žze poválečný vítr zavál rodinu do Opavy a že zvítězila nade všímkynologie a krátkosrstí ohaři.
Byla to právě fena Dynka z Talinského rybníka, která dala základ pro chovnou stanici „Zahrádky“. Stanice odchovávala špičková štěňata německých krátkosrstých ohařů. Jedním z prvních ohařů, který proslavil tutro chovnou stanici byl Drak Zahrádky. Ten se v roce 1965 postaral o senzaci, když zvítězil na mezinárodní výstavě ve Vídni a získal titul CACIB. Paní Hromadová se nikdy nespokojila s dosaženými výslekdy. Byla vždy velmi cílevědomou chovatelkou, která důsledně dbala na rozvíjení pracovních vloh svých psů. Své ohaře vedla od základních zkoušek vloh až po ty nejvyšší. Mnohokrát se zúčastnila memoriálů Vojtěcha, Steinitze, Knolla a Podhajského. Tyto jedinečné zkušenosti zhodnocovala při práci jako rozhodčí. Byla uznávaným a respektovaným mezinárodním rozhodčím pro výkon a exteriér loveckých psů.
Paní Hromadová bhem své bohaté kynologické kariéry velmi ráda a ochotně pomáhala mladých či starším mysliveckým kynologům. Ještě ve svých 82 letech proháněla lovecké psy na zkouškách a honech. Nelze opomenout, že také úspěšně vychovala čtyři děti. Dožila se 84 let.
Za celoživotní právi v kynologii získala paní Hromadová ocenění Českého mysliveckého svazu Za zásluhy o myslivost III. a II. stupně.
V našich srdcích navždy zůstane zapsána jako vynikající chovatel loveckých psů, ale rovněž jako člověk, který uměl rozdávat radost ze života a který svým společenským vystupováním přinášel do všech loveckých akcí šarm a noblesu. Paní Jitka Hromadová byla dámou československé myslivecké kynologie.
Memoriál Jitka Hromadové je svátekem všech ohařů, výrazem úcty a hlubokou poklonou před památkou kynologa a člověka, který ohaře miloval a dal jims vé srdce a velký kus svého života.

Foto: vítěz memoriálu Atac z Bohumínských mokřin, 3. místo King z Bohumínských bažin
Vítěz + nejlepší práce

propozice Memoriálu Jitky Hromadové7385 kB