Smuteční oznámení – zemřel Ing. Milan Polák

Zemřel Ing. Milan Polák

3. srpna 1936 – 30. října 2022

Včera zemřel výborný člověk Ing. Milan Polák. Dlouholetý chovatel a cvičitel ohařů, vůdce na zkouškách od vloh po všestranné. Také všestranný rozhodčí pro výkon ohařů.

Jeden z jedenácti zakládajících členů Klubu krátkosrstý ohař ČR, z. s. Dlouholetý člen výboru, matrikář klubu a dosud místopředseda komise pro chov a zdraví..

Ing. Milan Polák prožil své dětství ve středočeském Mníšku pod Brdy. Po absolvování vysoké školy zamířil na východ Slovenska, kam dostal umístěnku. Velmi brzy se však dostává do Sušice, kde založil rodinu a postavil rodinný dům. Velkou část pracovní kariéry strávil jako ředitel zemědělské školy v Sušici. S manželkou byl ženatý déle než 60 let a spolu vychovali dvě dcery.

Od mládí se intenzivně věnoval myslivosti a kynologii. Choval nejen krátkosrsté ohaře, ale také kokršpaněly, bernské honiče, pointry a velké münsterlandské ohaře.

Německé krátkosrsté ohaře začal chovat po společně prožitém vojenském cvičení s Ing. Miloslavem Holubem v Klatovech, kde bylo dost času, aby Ing. Holub vysvětlil jedinečnost NKO. Brzy po vojenském cvičení vyrazil k Ing. Holubovi pro první fenu.

Z jeho chovatelské stanice „Od Nezdického potoka„ vyšlo mnoho vynikajících chovných jedinců. Mezi NKO stojí na prvních místech stojí: Blesk, Pik, Flot, Hektor a vítěz CSV 2006 Cyr. V současnosti, v posledním dvacetiletí, celá plejáda chovných psů, zejména ze zahraničních krytí. Po Reno Engholms – Fakir, Faraon, Fat a Flot. Po Baron vom Amazonas – Ibis a Morris. Mezi fenami  potom Linda, Ela, Rita, Eny a také vítězka CSV 2011 Inka. V posledních letech zdobila výstavní kruh fena Selena, v chovu je zařazem pes Union Jack.

Vychoval velmi zdatné pokračovatelky v lovecké kynologii. Dcera Ing. Lenka Fialová a vnučka Ing. Zuzana Menclová významně ovlivňují chov VMO v Česku, ale také prezentují své psy coby vůdkyně. Obě jsou všestranné rozhodčí pro výkon ohařů. Lenka také posuzuje exteriér více plemen ohařů.

V posledních letech se Milan, čím dál více, potýkal se zdravotními problémy. Zemřel tiše doma obklopen svými nejbližšími.

Čest jeho památce!

Smuteční oznámení: Polák_Milan_Ing._-_smuteční_oznámení